Szafy na płyty CD/DVD

Będąc kolekcjonerem muzyki, filmów lub gier, czyli posiadając dużą ilość nośników warto zaopatrzyć się w miejsce przechowywania tych zdobyczy, które ładnie wkomponuje się w przestrzeń naszego mieszkania lub domu. Takim rozwiązaniem będą szafy na płyty CD lub szafy na płyty DVD.  Oprócz domowych kolekcjonerów, szafki na płyty CD okażą się bardzo pomocne w punktach sprzedaży różnego rodzaju mediów jak np. punkt sprzedaży i wymiany gier, gdzie często przebywa kilka tysięcy nośników DVD czy CD. Szafki na płyty DVD sprawdzą się również w firmach, w których istnieje konieczność przechowywania konkretnej ilości kopii danych czy oprogramowania właśnie na nośnikach DVD i CD.

Szafy na płyty DVD – jak wybrać?

W zależności od przeznaczenia, ilości przechowywanych elementów, a przede wszystkim częstotliwości eksploatacji musimy wybrać taką szafę na płyty, która będzie nam służyć przez lata dzięki swojej solidnej konstrukcji. 

Materiał wykonania

Szafy na płyty CD wykonywane są z dwóch materiałów: drewna lub metalu. Jeśli dane na płytach CD są dla nas szczególnie ważne, warto wybrać rozwiązanie metalowe z dodatkowym zabezpieczeniem w formie odpowiedniej, podwyższonej odporności ogniowej oraz odpowiedniej szczelności. 

Szafy na płyty DVD powinny być również odpowiednio stateczne, co zapewni bezpieczeństwo przechowywanych płyt w sytuacji przypadkowego popchnięcia.

Zabezpieczone dostęp

Jeśli dane na nośnikach są szczególnie poufne, warto wybrać rozwiązanie z otwarciem w formie kodu (funkcja sejfu) lub klucza.

Dodatkowe funkcje

Szafy mogą występować w formie przeszklonego frontu, co stanowi walor estetyczny oraz funkcjonalny, ponieważ już przed otwarciem szafy możemy zlokalizować potrzebny nam nośnik. Przeszklone rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w punktach sprzedaży płyt, gdzie klienci mogą przez szybę zlokalizować pożądany tytuł.

Oprócz wspomnianych wyżej rozwiązań warto wziąć pod uwagę mobilność szafki na płyty DVD. Jeśli taka szafka ma być mobilna warto wybrać rozwiązanie z kółkami jezdnymi, które znacznie ułatwią poziomy transport. Takie rozwiązanie w przypadku konieczności zmiany położenia szafki na płyty nie będzie się wiązać z opróżnieniem wszystkich płyt tylko na czas przemieszczenia.